Opublikowany przez: Kasia P. Źródło artykułu: PAP 2018-06-18 13:15:25
Autor zdjęcia/źródło: rak piersi, witamina D3, suplementacja, zdrowie @ Zaprojektowane przez Freepik
Badanie dotyczące wpływu witaminy D3 na ryzyko zachorowań na raka przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego. Kompleksowemu badaniu poddało się łącznie ponad 5tys. kobiet w wieku od 55lat w górę. Średni wiek badanej wynosił 63 lata. Wyniki gromadzono przez 15 lat. Na początku badania wszystkie poddane mu kobiety nie miały zdiagnozowanego raka, były zdrowe. Przez cztery lata u każdej z kobiet monitorowano poziom witaminy D3 we krwi. Pod koniec badań u 77 kobiet zdiagnozowano raka. Zauważono jednocześnie powiązanie diagnozy z poziomem witaminy D3 w organizmie.
5x
U kobiet z poziomem 25-hydroksywitaminy D powyżej 60ng/ml ryzyko raka piersi było o pięć razy mniejsze niż w przypadku kobiet u których poziom ten był niższy niż 20 ng/ml.
Ponad 20ng/ml
Wynika z powyższego, że natężenie witaminy D3 powinno być trzykrotnie wyższe niż zalecane przez National Academy of Medicine – 20 ng/ml.
Przypomnijmy, że witaminę D3 dostarczamy do organizmu dzięki reakcjom jego ze słońcem. W niewielkim z kolei stopniu możemy przyswajać witaminę D3 z pożywienia. Dlatego aby mieć wyższy poziom witaminy D3 warto sięgnąć po suplementację (4-6 tys. jednostek IU dziennie).
Jak mówi autor badania de Cedric F. Garland:
"Ze względu na to, że w badaniach brały udział kobiety po menopauzie, kolejne badania powinny uwzględnić wpływ witaminy D na ryzyko rozwoju raka przed okresem menopauzy"
Jednak już teraz wiemy ze wcześniejszych badań dr Cedric F. Garlanda, że witamina D3 wpływa również na obniżenie zachorowalności na inne nowotwory: płuca, pęcherza moczowego, szpiczaka mnogiego, a nawet białaczki.
Czytaj też >> Selen, magnez, cynk - czym grozi niedobór?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.